fbpx

Avrupa’nın Çay Bahçesi: Azor Adaları

Bana Bi' Çay, 2 sene önce 0 Yeşil Rota

Portekiz’e bağlı Azor Adaları, büyüleyici güzelliğinin ve yemyeşil doğasının yanı sıra Avrupa için bambaşka bir önem taşıyor. İklimi ve tarıma elverişli toprakları sayesinde Avrupa’da çay üretimi yapılan tek yer olan Azor Adaları, çay severler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Başkent Lizbon’dan 1500 kilometre uzaklıkta yer alan Azor Adaları, Atlas Okyanusu’nun ortasında Amerika kıtasına yakınlığıyla misafirlerini şaşırtıyor. 

Volkanik adalardan oluşan bölge okyanusun ortasında eşsiz bir manzaraya ve kraterlere sahiptir. Yeni aktiviteler arayan ve farklı çayları denemeyi seven biriyseniz, Azor Adaları tam size göre. Muhteşem manzaralar, dağlar, yanardağlar ve uçsuz bucaksız aktiviteler ile Azor Adaları gerçek bir tatil cennetidir. Özellikle Água de Pau Masif‘in içindeki çarpıcı krater gölü Lagoa do Fogo ziyaretçilerine büyüleyici anlar yaşatır. 

Çay kültürüne geçmeden önce Azor Adaları’nın zengin mutfağını da gözden geçirelim. Azor mutfağında yoğurt, tereyağı ve peynir gibi zengin süt ürünleri ile çok sık kullanılır. Deniz ürünleri de her adada olduğu gibi çok yaygındır. Yerliler sıklıkla kurutulmuş balıkları yeniden su ile parçalayıp çeşitli yemeklerde kullanırlar. Furnas‘daki Caldeiras yakınında bir delikte pişmiş olan Cozida bölgenin en lezzetli ve ünlü yemeklerinden biridir. 

Avrupa’nın çayla tanışmasına öncülük eden ve hem çayı ithal ederek hem de üretimine giren ilk ülkle Portekiz’dir. Goncalo Velho Cabral tarafından 1431 yılında keşfedilen Azor Adası iklimi bakımından çay üretimi için oldukça elverişlidir. 1750’de Sao Miguel adasının küçük bir bölümünde çay yetiştirme denemesi yapıldı. İlk denemede 10 kg siyah çay, 8 kg yeşil çay elde edildi ve adanın üretim için uygun olduğu onaylandı.

1883’den beri bir ailenin kurduğu firma tarafından işletilen Azor Adası çayları, 1930 yılında üretimini 70 tonun üzerine çıkararak zirveye ulaştı. Nisan - Eylül ayları arasında, çay yapraklarının en iyi kalitede olduğu dönemde hasat edilen ürünler işlenirken pestisit ya da herbisit kullanılmaz. Bu yüzden adanın çayları organik ve son derece lezzetlidir, mutlaka denenmelidir. Siz de maviyle yeşilin buluştuğu manzaraya karşı demli bir çay içmek için seyahat listenize Azor Adaları’nı eklemeyi unutmayın!