fbpx

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bana Bi' Çay, 2 sene önce 0 Blog

Tüm yiyeceklerin farklı bir besin değeri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için genel olarak dengeli beslenmeli, tüm yiyeceklerden yeterli miktarda tüketmeli, düzenli uyumalı, bol bol su içmeli ve sık sık hareket etmeliyiz. Genel önlemlerin yanı sıra bağışıklık sistemini çok daha hızlı güçlendiren ve bizi hastalıklardan koruyan bazı besin grupları vardır. Bu besinler hem çok yakından tanıdığımız bir o kadar da aşina olduğumuz besinler. Fakat zaten günlük hayatta görmeye alışık olduğumuz bu besinler bizler tarafından bir süre sonra daha az tüketilmeye başlandı. Gelin bağışıklık sistemini güçlendiren bu besinleri birlikte inceleyelim. 

Taze Kırmızı Biber

Sofralarımızda baharat olarak tüketmeye alışık olduğumuz kırmızı biberi taze olarak da tüketebiliriz. Özellikle salata ve sebze yemeklerine çok yakışan kırmızı biber, baharatının aksine tatlıdır. Turunçgillerden 2 katı fazla C vitamini içerek taze kırmızı biber ayrıca önemli bir beta karoten kaynağıdır.

Çay

Hemen hemen her gün tükettiğimiz, akşam yemeklerinden sonra ve sabah kahvaltılarında vazgeçemediğimiz çay bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren çok değerli bir bitki. Polifenol ve flavonoid içeren çay, kalp hastalıklarına karşı koruyucu ve antioksidandır. Yeşil çay, mate, rooibos gibi özel çaylar ise sayısız rahatsızlığı yok eder. 

Turunçgiller

Ülkemizde en fazla tüketilen besinlerin başına turunçgiller bulunur. Portakal ve mandalina gibi mevsimsel meyvelerle birlikte limonu yılın 365 günü salatalarımız başta olmak üzere bolca tüketebiliriz. Turunçgiller C vitamini içerir, başta soğuk algınlığı ve gribe karşı güçlendirir. Takviye olarak C vitamini almak kadar meyvelerin kendisini de tüketmemiz gerekiyor.

Yoğurt

Yine mutfağımızda en fazla kullandığımız besinlerden biri olan yoğurt, bağırsaklarda iyi bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin temel maddelerinin ayrıştığı yer olan bağırsakları sağlıklı tutmamız önemlidir. Yoğurt, antikor üretimine de yardımcıdır, bu nedenle hastalandığımızda yoğurt tüketmemiz tavsiye edilir. Yemeklerde sofrada bulundurmamızın yanı sıra öğün arasında meyveli yoğurt hazırlayabiliriz.

Mantar

İçerdiği B vitamini, ribolavin, niasin ve selenyum sayesinde bağışıklık sistemini en fazla kuvvetlendiren besinlerden biri mantardır. Pişirmesi kolay olan mantarlar, hastalıklara karşı oldukça güçlü bir savunma sağlar. Makarnadan sebze yemeklerine kadar pek çok yemeğin içinde mantar kullanabiliriz.

Nar

En faydalı meyvelerden biri olan narı antioksidan özelliği ile biliyoruz. Zararlı bakterilerin vücutta barınmasına engel olan nar için çok sayıda araştırma da yapıldı ve benzer şekilde virüslere karşı da çok etkili olduğu kanıtlandı. Nar, bakteri ve virüslerin ağızdan girişi sırasında müdahale etmeye başlıyor ve bedenimize tutunmalarını engelliyor. Narı meyve olarak, salataların içinde yiyebileceğimiz gibi şurubunu ve suyunu da tüketebiliriz.

Tatlı Patates

Ülkemizde son yıllarda büyük marketlerde satılmaya başlanan, kırmızı ya da tatlı patatese artık daha aşina olmamızda fayda var. İçerdiği beta karoten, A vitaminin parçalanmasını sağlıyor ve bağışık sistemini kuvvetlendiriyor, antioksidanlarla vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Tatlı patatesi normal patates gibi pişirebileceğimiz gibi çok sayıda yeni tarifle de tanışabiliriz.

Sarımsak

Bilinen en güçlü ve sağlıklı besinlerden olan sarımsak, alisin içerir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirme konusunda en başta gelen sarımsağın sülfür kaynaklı besin değerleri sayesinde savunmamızı sağlamlaştırabiliriz. Sarımsağın faydaları saymakla bitmez, içeriğindeki çinkodan başlayarak sayısız besin değeri sayesinde yemeklerimizden ve salatalarımızdan eksik etmememiz gerek en önemli besinlerden biridir.

Mürver

Özellikle şurubu ve suyu ile daha iyi tanıdığımız mürver, yüzyıllardır halk arasında iyileştiriciliği ile biliniyor. İlaç kadar etkili olduğu belirtilen mürverin virüslere karşı koruma sağladığı, enfeksiyonlarla savaşta destek olduğu ve kanser için de iyi bir önlem olduğu aklımızda tutulması gereken güzel bilgi. Mürver ayrıca kan şekerini düzenleyicidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tavuk

Hastalandığımızda ilk aklımıza gelen yiyecek tavuk suyu çorbasıdır. Ancak tavuğun hemen her türlü pişirme yöntemi ile haftalık yemek planlarımızın içinde bulundurmamızda fayda var. Tavuk, B6 vitamini içerir, kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını destekler, içindeki jelatin ve kondroitin gibi besin maddeleri sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.