fbpx

Beyaz Çayı Tanıyalım!

admin, 2 sene önce 0 Blog

Beyaz Çayı Ne Kadar İyi Tanıyoruz?

Güne yeni başladığımızda, samimi arkadaş sohbetlerimizde, hasta olduğumuzda ya da üşüdüğümüzde, aile toplantılarında ve daha birçok yerde ortak olan bir şey vardır ki o da çay! Kültürümüzün bir parçası haline gelen çay hayatımızın her anında tüketmek için seçtiğimiz içeceklerden biri.

Peki çayı sadece hoş vakitler geçirirken ya da üşüdüğümüzde mi tüketiyoruz? Bunun cevabı elbette ki hayır. Sadece siyah çay olmamakla birlikte her geçen gün artan ürün çeşitliliği özellikle sağlık alanında karşımıza çıkmaya başlar oldu. Kilo vermek konusunda yardımı dokunan yeşil çay, hastalandığımızda içtiğimiz bitki çayları ve dahası. Şimdi ise sizlere son dönemde ise adını sıkça duyduğumuz, yararları bolca tartışılan ve araştırılan beyaz çay hakkında bazı bilgiler paylaşmak istiyorum.

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay da tüm çayların ana maddesi olan Camellia Sinensis adı verilen bitkiden üretilir. Beyaz çayın erken toplanmasındaki asıl sebep içerisinde bulunan kateşin adlı maddeyi korumaktır. Kateşin bitkilerde antioksidan özelliği bulunduran maddelerdir. Beyaz çay işlem görmeden toplandığı için antioksidan özelliğini uzun süre korur.

Beyaz Çayın Etkileri

Beyaz çay da yeşil çay gibi vücütta yağ üretimini baskılayan ve mevcut yağı parçalayan bir etkiye sahip. Aynı zamanda cilt sağlığı için de önemli olan bu çay, kolajen yıkımını baskılayan ve cilde esneklik kazandıran elastin maddesinin yıkımını ortadan kaldıran etkilere sahip. Bu berabirinde daha sıkı bir cilt oluşumuna katkıda bulunduğunu gösteriyor. İsteğe bağlı olarak demleyerek tüketebilir ya da soğutup cildinize pamuk yardımıyla masaj yapabilirsiniz. Antioksidan içermesi ile kanser türlerine karşı olumlu ve koruyucu etkileri olan beyaz çay bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Çok düşük oranda kafein içerdiği için, kafeinin zararlı etkilerinden uzak kalmayı sağlar. Zengin florit içermesi sayesinde dişlerde plak oluşumunu engeller. C ve K vitaminleri içeren bu çayın aynı zamanda kemiklere de faydası olduğunu söyleniyor.