fbpx

Çaydan Cilt Maskesi Olur mu?

Bana Bi' Çay, 2 sene önce 0 Blog

Kuaförlerin, kişisel bakım mağazalarının ve güzellik merkezlerinin kapalı olduğu bugünlerde gerilen, kuruyan ya da siyah nokta, akne gibi sorunlarla karşı karşıya gelen cildimizi evde rahatlatmanın yöntemlerini arıyoruz. Doğal yollarla ve bitkisel karışımlarla birçok cilt problemini çözebiliriz. Kimyasal maddelerle dolu maskeleri zaten bu sıralar bulmak zor fırsatı krize çevirmenin doğal şifalı bitkilerle tanışmanın tam sırası. Cilde iyi gelen yüzlerce bitki var fakat yine evde kolayca hepsini bulmak zor ama bir bitki var ki hepimizi evinde olan ve zaten sürekli elimizin altında bulundurduğumuz doğal bir antioksidan çay! 

Cildi korumanın ilk adımı cildi düzenli olarak her sabah temizlemektir. Cildi temizlemek için çay suyu kullanılabilir. Düzenli olarak temizlenen cilt, gözenekleri açık olduğundan oksijen alabilir. Nefes alan bir cilt ise erken yaşlanmaz. Cildin derinlemesine temizlenmesi, parlaklığını ve sağlığını yeniden kazanması evde düzenli olarak yapılacak doğal maskelerle mümkündür. Evde yapılacak maskelerden biri de doğal çay maskeleridir. Normal çaylardan (siyah, beyaz, yeşil) ve bitki çayı karışımlarından kolaylıkla maske yapabilirsiniz. 

Çayın içeriğinde bulunan tein adlı madde hem uyarıcı hem de susuzluğu giderici özellikler içeriyor. E vitamininden 20 kat daha güçlü bir antioksidan olan polifenol adlı madde ise kan dolaşımını hızlandırırken, hücrelerin oksitlenmesini önlüyor ve cildin yaşlanmasını geciktirerek sıkılaştırıcı bir etki sağlıyor.

Yani çayı cildinizde, saçlarınızda pek çok yerde kullanabilirsiniz. Bal, muz, çilek gibi meyvelerle karıştırarak mis kokulu maskeler yapabilir, demlediğiniz çayın sularıyla saçlarınızı canlandırabilirsiniz. Sallama çay poşetlerini demleyip afiyetle içtikten sonra poşetin ılımasını bekleyerek gözlerinize koyabilir şişkinliği ve kızarıklığı hafifletebilirsiniz. Siz de mutlaka çayın deminden faydalanmayı unutmayın her gün düzenli çay maskesi yapın.