fbpx

Çaylı Ayak Detoksu

Bana Bi' Çay, 2 sene önce 0 Blog

Vücudumuzda, yediğimiz yiyecekler, çevre kirliliği, kullandığımız elektronik aletler ve ilaçlar gibi nedenlerle zararlı toksinler birikir. Toksinleri vücuttan atmanın en iyi yollarından biri bol su içmektir. Toksinleri atmanın diğer en iyi yolu da ayaklardır. Ayak yoluyla toksinleri vücuttan atmak için, detoks makineleri ve detoks pedlerini satın alıp kullanmak artık çok kolay. Ancak özellikle ayak detoks makineleri oldukça pahalı aletler. O nedenle çok para harcamadan evde kendi ayak detoksunuzu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. 

Ayak detoksu, ayaklardaki ödeme bağlı şişkinliklerin azaltılmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, vücudun gevşemesine ve sakinleşmesine yardımcı olur. Son günlerde popüler olan ayak detoksu sağladığı faydalar ile çoğu kişi tarafından olumlu karşılanmıştır. Ayakların hijyenini sağlarken aynı zamanda bakımını sağlıyor. İyonuk ayak detoksu ve ped ayak detoksu olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Kozmetik ayak bakımı detokslarının dışında evde kendi ayak detoksunuzu hazırlayabilirsiniz. İşte karşınızda ayak detoksu tarifleri…

Yeşil Çaylı Ayak Detoksu

Malzemeler:

  • 2 çay bardağı deniz tuzu
  • 2 çay bardağı karbonat
  • 1 çay bardağı yeşil çay yaprağı 

Yapılışı:

Deniz tuzu, karbonatı ve yeşil çayı sıcak su dolu bir kovanın içerisinde eritin. Su ayaklarınızı sokabileceğiniz sıcaklığa düştüğünde ayaklarınızı bu suyun içerisinde 30-40 dakika bekletin. Bir hafta boyunca her gün bu karışım ile ayak detoksunuzu yapabilirsiniz. Deniz tuzu, karbonat ve çay ayak detoksunda etkili bir yöntemdir. Henüz ilk yapışta bile olumlu etkilerini göstermektedir.

Beyaz Çaylı Ayak Detoksu

Malzemeler:

  • 3 yemek kaşığı sirke
  • 2 yemek kaşığı epsom tuzu
  • 2 yemek kaşığı beyaz çay

Yapılışı:

Bir miktar sıcak suya sirkeyi, tuzu ve çayı ekleyin ılıyana kadar bekleyin. Ayaklarınızı bu suyun içerisinde 30 dakika bekletin. Sirke, epsom tuzu ve beyaz çay ayaklardaki ölü derilerin atılmasına, canlılık ve yumuşaklık kazanmasına yardımcı olur.