fbpx

Ceylon (Seylan) Çayı Nedir?

admin, 2 sene önce 0 Blog

Seylan çayı, zengin tadı ve hoş kokusuyla çay meraklıları arasında çok popülerdir.

Tat ve antioksidan içeriği bakımından bazı farklılıklar içersede, diğer çay türleriyle aynı bitki türünden gelir ve benzer bir besin grubuna sahiptir.

Bazı Ceylon Çayı türleri; yağ yakımından, kan şekeri dengelemesine ve düşük kolesterol seviyelerine kadar etki eden sağlık faydaları ile ilişkilendirilmiştir.

Bu makale, Seylan Çayı'nın beslenme profilini ve yararlarını incelemektedir.

Seylan çayı, daha önce Seylan olarak bilinen Sri Lanka'nın dağlık bölgelerinde üretilen çayı ifade eder.

Diğer çay türleri gibi, çay bitkisinin Camellia sinensis kurutulmuş ve işlenmiş yapraklarından yapılır .

Bununla birlikte, myricetin, quercetin ve kaempferol de dahil olmak üzere daha yüksek konsantrasyonda birçok antioksidan içerebilir (Kaynak).

Ayrıca lezzet bakımından biraz farklı olduğu söylenir. Çayın narenciye ve tam gövdeli lezzet notaları, içinde yetiştiği eşsiz çevre koşullarından kaynaklanmaktadır.

ÖZET: Ceylon Çayı, Sri Lanka'da üretilen, kendine özgü bir tadı ve yüksek antioksidan içeriği olan bir tür çaydır.

Etkileyici Beslenme Profili

Seylan çayı mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan: oksidatif hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşikler.

Araştırmalar, antioksidanların sağlıkta merkezi bir rol oynadığını ve kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumlara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.(Kaynak).

Ceylon Çayı, test çalışmalarında bağışıklığın güçlenmesine teşvik edici özellikler sergileyen bir bileşik olan epiglo-katechin-3-gallat (EGCG) içerdiği gözlenmiştir. (Kaynak).

Tüm Ceylon Çay'ı çeşitleri, az miktarda kafein ve magnezyum , kobalt, krom  dahil çeşitli iz mineralleri içermektedir. (KaynakKaynak).

ÖZET: Ceylon Çay'ının antioksidan miktarı yüksektir ve az miktarda kafein ve birkaç değerli mineral içerir.