fbpx

Matcha Çayı

Bana Bi' Çay, 2 sene önce 0 Öne Çıkanlar

Dünyanın en popüler içeceklerinden biri olan yeşil çay; antioksidan özelliği ile vücudunuza kilo kaybından kalp sağlığına kadar bir çok fayda sağlar. Özel bir yeşil çay çeşidi olan Matcha ise diğer çeşitlerden daha sağlıklı olarak bilinmektedir. Diğer yeşil çaylardan farklı olarak yetiştirilir ve hazırlanır. Harmanlanma şekli sayesinde bütün çay yaprağının tüketilmesi sağlanır.

Peki mucizevi Matcha çayını diğer yeşil çaylardan daha özel kılan nedir? Birlikte bu çayı daha yakından inceleyelim:

Matcha Nedir?

Matcha ve normal yeşil çaylar , Çin'e özgü Camellia sinensis bitkisinden gelir.

Bununla birlikte, Matcha normal yeşil çaylardan farklı şekilde yetiştirilir. Çay çalıları hasattan yaklaşık 20-30 gün önce güneş ışığından korunur. Renk tonu, klorofil seviyelerinde bir artışa neden olur, bu da yapraklar yeşilin daha koyu olmasına neden olur ve amino asitlerin üretimini arttırır.

Hasattan sonra, saplar ve damarlar yapraklardan çıkarılır. Daha sonra Matcha olarak bilinen ince, parlak yeşil bir toza taşlanırlar. Bütün yaprak tozu alındığından, Matcha, bazı maddelerdeki - kafein ve antioksidanlar gibi yeşil çaydan daha yüksektir.

4 çay kaşığı tozdan yapılan bir fincan (237 ml) standart Matcha, genellikle yaklaşık 280 mg kafein içerir. Bu, 35 mg kafein sağlayan bir bardaktan (237 ml) normal bir yeşil çaydan çok daha yüksektir. Bununla birlikte, çoğu insan, yüksek kafein içeriği nedeniyle bir seferde tam bir bardak (237 ml) matcha içmez. 2-4 ons (59–118 ml) içmek daha yaygındır. Kafein içeriği ayrıca eklediğiniz toz miktarına bağlı olarak değişir.

Çimenli ve acı bir tada sahip olabilen Matcha, genellikle tatlandırıcı veya sütle servis edilir. Matcha tozu da smoothies ve fırınlamada popülerdir. Kısaca özetlemek gerekirse Matcha; bir tür toz, kaliteli yeşil çaydır. Düzenli yeşil çaylardan farklı olarak yetiştirildiği ve hazırlandığı için içeriğinde daha çok miktarda kafein ve antioksidan vardır.