fbpx

Endonezya’nın Çay Bahçeleri

Bana Bi' Çay, 2 sene önce 0 Yeşil Rota

Dünyada en çok çay üreten 10 ülkeden biri olan Endonezya geniş çay bahçeleriyle ve doğal güzellikleriyle tüm ziyaretçilerini büyülüyor. Bol yağışlı iklimi ve yıkanmış topraklarıyla farklı aromalar geliştiren Endonezya, ekonomik ve kültürel anlamda da çay üretimine büyük bir önem veriyor. Tropik iklimin hüküm sürdüğü ülkeye özgü bitki örtüsü, volkanik coğrafya ve mineral zengini topraklar, çay bahçelerini turistik bir rota haline de getirmeye başladı.

Çay Endonezya’da 200 yıldan fazladır hayatın bir parçası konumunda. Endonezya’da çay ticaretini 1700lerde Hollandalılar kurdu. 2. Dünya Savaşı’na kadar Endonezya çayı Avrupa’da önemliydi ancak, çay endüstrisi 2. Dünya Savaşı’ndan sonra düşüşe geçti. Japonlar adayı stratejik öneminden dolayı işgal ettiler. Savaşın sonunda fabrikalar yıkıldı, ekilen çaylar da kötü durumdaydı. Bundan onlarca yıl sonra 1984’te Endonezya çay endüstrisi yeniden canlandırıldı.

Birçok çaba ve yatırımın ardından Endonezya çayı pazarda varlığını hissettirmeye başladı. Bundan sonra eski çiftliklerde çay üretimi ve yeni ekimlerle sürekli bir iyileştirme ve gelişim günümüze kadar devam etmiştir. Endonezya çayı diğer ülke çaylarından toprak, konum ve iklim bakımından farklılık gösterir. Çay ekiminin yapıldığı yüksek konumlu araziler volkanik toprağın ve tropikal iklimin hakim olduğu yerlerdir. 2004- 2005 yılları arasında çay endüstrisi %8.9’luk bir büyüme gösterdi. Çay ihracatının %7’sinden fazlası Endonezya’ya aittir. Endonezya’da çay yetiştirilen ana bölgeler Java ve Sumatra. Java’daki çaylar genelde Batı dağlarında yetiştiriliyor. Yıl boyunca hasat yapılıyor ancak en kaliteli çaylar kuru dönemde Temmuz-Eylül ayları arasında hasat ediliyor. Sumatra çayları ise daha istikrarlı. Endonezya çayıyla, yüksek rakım Seylan çayı karşılaştırılır ve şu sonuç çıkar; hafif ve aromalı. Bunun yanında tropikal iklime bağlı olarak Endonezya çayının Japon ve Çin çaylarına göre daha fazla antioksidan içerdiği belirtiliyor.

Endonezya çay üretiminin yanı sıra tüketiminin de yüksek olduğu bir ülke. Yerel halk günlük hayatta sık sık çay içiyor ve misafirlerini de ikram etmeyi unutmuyor. Ekonomik anlamda ileri seviyede olmayan ülke, çay üretiminde istihdam sağlayarak halka iş olanağı da sağlıyor. Hatta sadece yerel halk değiş civar ülkelerden de mevsimlik işçi alınıyor. Endonezya uzun süre farklı ülkelerin sömürgesi olarak kaldığı için pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapıyor bu yüzden çay içme yöntemleri de her kesime göre değişiklik gösteriyor. En ünlü çayları ise Samatra Siyah Çay, Beyaz Çay, Şişelenmiş Yasemin Çayı ve Büyük Yapraklı Yeşil Çay

Siz de Asya’nın doğal güzelliklerini yakından görmek ve nefis aromalı çayları keşfetmek için mutlaka gezi rotanıza Endonezya’yı ekleyin. Sevdiklerinizle birlikte yemyeşil bir tatil geçirin!