fbpx

Hindistan’da Çay Kültürü

admin, 2 sene önce 0 Yeşil Rota

Her gün elimizden düşürmediğimiz sıcacık çaylarımızın üretim hikayesi oldukça merak uyandırıcı ve zahmetlidir. Özellikle farklı aromalı ve kendine has harmanı olan lezzetler arıyorsanız bu ürünleri mutlaka yetiştirildiği yerde denemelisiniz. Hindistan da bu özel üreticilerden biri. Çaya tadını veren ve aromasını şekillendiren sadece türü değil aynı zamanda yetiştiği topraklar ve iklim koşullarıdır. Çay üretiminde ilk sıralarını koruyan Hindistan, sadece siyah çayıyla değil onlarca farklı çay türüyle geniş bir ürün çeşidine sahiptir. Aynı zamanda demleme yöntemleri ve ritüelleriyle çay kültürü kendine özgüdür. 

Hindistan’da, Çin hariç, dünyadaki ülkelerden daha çok çay tüketilir buna Assam ve Darjeeling gibi ünlü çay türleri de dahildir. Hindistan’ın çayın ekimi ve demlenmesi çok eskilere dayanır. 

İlk çay tüketiminin Ramayana bölgesinde MÖ 750-500 yılları arasında olduğu belgelenmiştir. Araştırmalar çayın doğu ve kuzey Hindistan’da bilindiğini ve binlerce yıldır ekildiğini ve tüketildiğini gösteriyor. Hollandalı bir gezgin Jan Huyghen van Linschoten kitabında Assam çay bitkisinin Hintliler tarafından sebze olarak kullanıldığını, sarımsak ve yağla karıştırılıp içildiğini ve içecek olarak da tüketildiğini not etmiş. Aynı yılda bir başka grup Hollandalı da Hindistan’da çayın varlığını kaydetmiştir. Ülkede çayın ticari üretimi ise İngiliz Hindistan Çay Şirketi ülkeye geldiğinde başlamıştır.

Batı’nın Hint çayı ile tanışma öyküsü ise 1839 yılında Assam’da başlar. İngiliz Robert Bruce, yörede tabii olarak yetişen çayları sekiz sandığa doldurup Londra’ya açık artırmayla satışa gönderir. Assam, bu şekilde Hint çaycılığının doğum yeri olur. Hindistan günümüzde dünyanın en büyük ve kaliteli çay üreticilerinden biridir. Dünyanın en pahalı çayı olan beyaz çaydan gündelik olarak içtiğimiz siyah çaya kadar üretilmesi son derece zahmetli olan bu vazgeçilmez ürünün yetiştirildiği mekanları gezip görmek de bir o kadar zevkli bir şey. Çay bahçelerinden çayın toplanması ve fabrikalarda işlenmesi süreci çok ilginç safhalardan geçmektedir. Bu ilginç faaliyetler, Hindistan’da giderek gelişen çay turizminin bel kemiğini oluşturmaktadır.

Hindistan bugün dünyanın en büyük çay üreticilerindendir. Üretilen çayın %70’inden fazlası ülke içinde tüketilir. Darjeeling gibi ünlü çaylar Hindistan’da özel olarak yetiştirilir. Hindistan çay endüstrisi birçok global çay firması ortaya çıkaracak şekilde büyümüş aynı zamanda çay endüstrisinin en iyi teknolojik ekipmanına sahip ülkelerden biri olmuştur. 

Hindistan çay üretiminin yanı sıra tüketimin de yüksek olduğu bir ülkedir. Hindistan halkı için çay vazgeçilmez bir ritüeldir. Gün içinde enerji toplamak, misafir ağırlamak ya da keyif yapmak için hemen çay demlenir. Assam çayı Hindistan'ın bilinen, en popüler çaylarından birisidir. Ülkenin kuzeydoğusunda olan Assam Şehri çaya ismini vermektedir. Yetiştiği bölge 1500 metre yüksekliğe ve muson iklimine sahip karakterleri taşır. Bu çay fermantasyon işlemi geçirdikten sonra diğer çay türlerine göre daha koyu bir renk ve aroma almaktadır. Çayın tüketimi sırasında süt içilmesi geleneksel bir durum halini almıştır.

Siz de Hindistan'ın özel çaylarını yerinde denemek için mutlaka gezi listenize ekleyin. Sevdiklerinizle birlikte farklı ülkelerin çay bahçelerini keşfedin.