fbpx

İrlanda’da Bir Fincan Çay

Bana Bi' Çay, 2 sene önce 0 Yeşil Rota

İrlanda kişi başı en çok çay tüketilen yemyeşil ülkelerden biri. Kişi başına yıllık çay tüketimi listesinde 3.22 kg’la üçüncü sırada yer alıyor. Kahvenin popülerliğinin giderek artmasına rağmen çay hala ülkenin bir numaralı içeceği. Çaylarını demli yani sert ve sütle seven İrlandalılar kahvaltı çayı dediğimiz siyah çaylardan oluşan iyi bir harman ve yanında da bolca süt kullanıyorlar. İrlanda halkı partilerde, bir araya geldiklerinde, konferanslarda, önemli gün ve toplantılarda kısacağı günün her anında çay ikram etmeyi bir gelenek haline getirmişler ve çay ikramını misafirperverliğin bir göstergesi olarak kabul ediyorlar. Çay İrlanda’da nefis bir içecek, ilaç ve sosyal bir ritüel haline gelmiş. Zengin ya da fakir bütün sınıflardan insanlar çayı seviyor ve herkesin gün içinde kendine göre belirlediği bir çay saati var. 

İrlanda’da çay için 1835 önemli bir tarihtir. Bu yılda İrlandalılar çayla tanışmış ve yüksek sınıflı insanlar için özel bir içecek olmaya başlamıştır. Hindistan’dan ilk gelen çayların fiyatı o yıllarda İrlanda halkına çok yüksek gelse de fiyatlar düştükçe ve ekonomik koşullar iyileştikçe birçok insan bu yeni içeceği denemek istemiştir. Bu yeni içeceklerine Fransızcadaki telaffuza benzer şekilde “tay” adını vermişlerdir. 1800’lerin ortasında çay kırsal yöre halkı arasında da gelenekselleşmeye başlamıştır. Bütün kasaba ve köylerde küçük marketler açılmış, tereyağı ve yumurta karşılığında çay ve şeker satılmaya başlanmıştır.

İrlandalılar günde ortalama 4 bardak çay içerler. Her evde mutlaka çay vardır; çay kahvaltıda, öğle yemeğinde ve çay saatinde (öğleden sonra 4 gibi) tercih edilen önemli bir içecektir. Bir bardak çay için genellikle “kupa” denir ve herkes bununla ne kastettiğinizi bilir. İnsanlar öğleden sonranın ortasına doğru bir molayla bir bardak çayın keyfini çıkarırken yanında da parmak sandviçler, bisküviler gibi atıştırmalıklar yemeyi severler. Çay tutkunları çayın sindirime yardımcı olduğunu, baş ağrısını giderdiğini ve içene nazikçe kendini toplaması için yardım ettiğini anlatıp çayı methederler.

İrlanda çayları İngiltere’nin karışımlarında daha kuvvetlidir. Onlara göre bir çay “bir fareyi tırıs yürütecek kadar kuvvetli” olmalıdır. Daha aromatik bir çay elde etmek için Güney Afrika çaylarına kadar yönelmişlerdir. İrlanda’da çay yaprak çay olarak kullanılır, ancak son yıllarda poşet çaya olan ilgi de artmaktadır. İrlandalılar çayların kalitesini korumaya ve damakta uzun süre kalıcı aromalar üretmeye özen gösterirler. Karışa ekleyecekleri çay yapraklarını dünyanın farklı bölgelerinden seçerler ve yüksek kalitede olanları tercih ederler. 

İrlandalılar çay ithalatında Birleşik Krallık ithalatçılarına güvendi. Ancak bu durum İrlandalıların İngilizlerin yanında olmadığı İkinci Dünya Savaşı’nda sorun olmaya. 1973’te İrlanda çay ithalatçılarını lağvetmek zorunda kaldı çünkü AB’nin anti-tekel tüzüğü ihlal edilmeye başlanmıştı. Daha sonra bu çay ticaretini Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun standartlarına göre yapsa da İrlanda alışılageldiği şekilde en kaliteli çayların ticaretini yapmaya devam etti. İklimi müsait olmadığından İrlanda’da çay üretimi yok ancak İrlanda dünyadaki kaliteli çayları alıyor ve kendi usulüne göre harmanlayıp dünyaya pazarlıyor. İrlanda’nın kendine has sert harmanlarını keşfetmek ve şirin mi şirin sokaklarında gezerek bir fincan çay içmek için siz de mutlaka gezi rotanıza bu ülkeyi eklemelisiniz.