fbpx

Malezya’nın Mistik Çay Bahçeleri

Bana Bi' Çay, 2 sene önce 0 Yeşil Rota

Öyle bir yer düşünün ki her yer göz alabildiğine yeşil. Yemyeşil ormanların içinden geçerken kendinizi birden yemyeşil çay bahçelerinde buluyorsunuz. Gördüğünüz manzara karşısında büyüleniyorsunuz ve gerçek mi değil mi anı sorgulamaya başlıyorsunuz. Çay bahçeleri, çilek tarlaları, arı çiftliği, kelebek parkı her şey o kadar doğal ve güzel ki şehir yaşamına geri döneceğiniz gün gelmesin, zaman burada dursun istiyorsunuz. Günün birinde yolunuz Malezya’ya düşerse bu duyguları doya doya yaşayacaksınız. Malezya çarpıcı plajları, adaları, şelaleleri, eğlence parkları, havalı plaj tatil yerleri ve heyecan verici su sporları ile ünlüdür. Fakat Malezya'nın da yemyeşil ve son derece doğal, ödüllü çay bahçeleri vardır. Gelin bu büyüleyici çay bahçelerini birlikte keşfedelim. 

Başkent Kuala Lumpur’un yaklaşık 200 kilometre kuzeyinde bulunan Cameron Highlands, Malezya’nın en yeşil bölgelerinden biri. Deniz seviyesinden yaklaşık 1900 metre yükseklikte bulunduğu için özellikle sıcak günlerde serinlemek isteyenlerin ve turistlerin gözdesi. Cameron Highlands, ismini 1885 yılında bir haritalama gezisi sırasında buraları dolaşan William Cameron’dan almış. Bölgenin gelişmesi ise 1925’te Sir George Maxwell’in burayı ziyaret etmesi ile başlamış. Malezya için oldukça önemli olan bu bölge büyüleyici çay bahçelerine ev sahipliği yapıyor. İşte o çay bahçeleri:

BOH Ödüllü Çay Tarlası 

1200 hektarlık çay bahçelerinin üzerinde yayılan BOH, Malezya'daki en büyük ve en popüler çay tarlalarından biridir. Adı, Fujian Eyaleti'nin ülkedeki tepeleri olan 'Bohea'den geliyor. BOH Tea Plantation, 1929'ten beri çayın en kaliteli ürünlerinden birini üretme mirasını taşıyor ve kendi markasını otantik çay çeşitleri yetiştiren, işleyen, paketleyen ve pazarlayan dünyadaki prestijli entegre çay şirketlerinden biri olarak ünleniyor. Yuvarlanan arazinin gerçeküstü manzarasının keyfini çıkarın ve ayrıca hediyelik eşya dükkanında özel çay çeşitlerini tatmadan önce ilgi çekici fabrika turuna katılın.

Cameron Tea Plantation

Cameron Tea Plantation'a adım atarken egzotik çayın sarhoş edici aromasını hissedin. Bharat Tea Estate olarak bilinen bu yeşil yemyeşil çay tarlası son derece muhteşem ve zihni ve ruhu canlandırıyor. Uttar Pradesh'in ticari sınıf bir ailesinin sahibi olan Cameron Tea Plantation, 1933'ten beri faaliyettedir ve Malezya'daki en büyük ikinci çay tarlasıdır. Etkileyici doğayı takdir etmekten başka, etrafta bir tane hediyelik eşya dükkanını ziyaret edebilir ve egzotik çeşitli yayla çayları ile çay kekleri, kremalı ve çilekli reçelli çörekler tadabilirsiniz.

Gaharu Tea Valley 

Özel bir melez Aquilaria'nın 200,000 ağaçlarından oluşan Gaharu Tea Valley, 300 dönümüne yayılmış bir başka Malezya çay plantasyonudur. Gaharu Tea Valley, Malezya'da, Gaharu Çin Seddi ile görkemli bir konumdadır. İlginç bir şekilde, Gaharu Tea Valley ayrıca Malezya'nın Organik Gaharu plantasyonunda öncü olmak için Malezya Rekorlar Kitabı ile rekoru elinde tutuyor.

Siz de bu yemyeşil çay yamaçlarını yakından görmek ve nefis sütlü The Tarik harmanını yerinde denemek için mutlaka Malezya’yı ziyaret edin.