fbpx

Matcha Dalgona

Bana Bi' Çay, 2 sene önce 0 Tarifler

Son dönemlerde oldukça popüler olan “Dalgona”, aslında kahvenin köpük köpük krema kıvamına getirilmesinden ve sıcak sütün üzerine eklenmesinden oluşan lattenin tam tersi bir içecektir. Sıcak ya da soğuk olarak da hazırlanabilir. Kahveyle başlayan bu içecek serüveni çay severlerin de dikkatini çekti ve özellikle sağlıklı beslenmek isteyen, spor ile ilgilenen, kilo vermek isteyenler Matcha kullanmayı tercih etti.

Matcha yüksek antioksidan özelliği ve kafein oranıyla spordan önce içildiğinde yağ yakımını hızlandırıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Sadece kilo vermek isteyenler değil vücudunu arındırmak isteyen herkes Matcha’yı severek tüketiyor ve çok farklı tarifler deniyor. Biz de sizler için Dalgona’yı Matcha ile denedik ve nefis bir ara öğün hazırladık. Kullandığımız yumurta akı aynı zamanda protein kaynağı olacak ve bir fincan Matcha’lı Dalgona tok ve enerjik hissetmenizi sağlayacak. Siz de hemen tarifimizi izleyerek kolayca deneyebilirsiniz.

Not: Tarifimizde şeker kullanmadık tatlı bir kahve isterseniz yarım kahve fincanı şeker ya da bir yemek kaşığı bal ilave edebilirsiniz. 

Malzemeler:

  • 1 yumurtanın akı
  • 1 tatlı kaşığı Matcha
  • 1 fiske tuz
  • 1 kahve fincanı ılık su
  • 250 ml sıcak süt

Yapılışı:

Yumurta akını soğuk su ve biraz tuzla mikser yardımı ile çırpın. Yumurta akı kar gibi beyazlayana ve sertleşene dek çırpmaya devam edin. Kabaran köpüren karışıma sıcak su ile erittiğiniz Matcha’yı yavaş yavaş ekleyin çırpmaya devam edin iyice yeşil rengini alana dek karıştırın. Sıcak sütü fincana alın ve üzerine kaşık yardımıyla köpüğü söndürmeden Matcha kremasını ekleyin. Dilerseniz tarifi soğuk sütle yaparak çayınızı buzlu tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.