fbpx

Noel Baba’nın Evine Yolculuk!

Bana Bi' Çay, 2 sene önce 0 Yeşil Rota

Kuzey'in kalbi Laponya’da (Lapland) bir kış rüyası yaşamak için en güzel zaman yılbaşıdır. Sıcak kaplıcaları, uzayıp giden kar manzarası, rengarenk ışıklı yeni yıl süslemeleri ve turistlerin ilgi odağı olan Noel Baba’nın evi Santa Claus Köyü… Laponya’da göreceğiniz ve hayran kalacağınız çok şey var! 

Soğuk kış günlerinde manzaraya karşı sıcacık bir çay içerek, karların ortasındaki şifalı kaplıcalara girerek unutulmaz anlar yaşayacağınız Laponya’da Kuzey kültürünün olağanüstü yönlerini keşfedebilirsiniz. Noel ruhunu ve yeni yıl coşkusunu zirvede yaşatan etkinlikleri ile ailenizle birlikte doya doya eğlenebilirsiniz. Gelin Laponya’yı (Lapland) daha yakından inceleyelim, seyahate çıkmadan önce kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderelim. 

Laponya (Lapland); Rusya, İsveç, Norveç ve Finlandiya’nın Kuzey topraklarına verilen isimdir ve kutup iklimine sahiptir. Kışın ölçülen en düşük sıcaklık ise -50 derecedir fakat günümüz iklim şartlarında görülen en düşük sıcaklık -35 civarlarındadır. İklim şartlarından dolayı doğru kıyafetleri tercih etmeli ve bol bol sıcak içecekler tüketmelisiniz. Düşük sıcaklıklar gözünüzü korkutmasın, yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin olan Laponya, karların arasından fışkıran sıcacık termal suları ile ünlüdür. 

Farklı bölgelerden oluşan Lapland bölgesinin en popüler yeri Finlandiya Laponya’sıdır. Kuzey Kutup dairesinin üzerindeki Finlandiya Laponya’sının yönetim başkenti Rovaniemi şehri, her yıl binlerce misafire ev sahipliği yapıyor. Ren geyikleri, Husky köpekler, iglo evler, kuzey ışıkları ve daha pek çok güzelliğiyle masal diyarlarını andıran şehir, kış tatili sevenlere beklenmedik bir deneyim yaşatıyor. Çıtır çıtır yanan şömineye ve kar manzarasına karşı nefis bir çay içmek için olağanüstü bir yer…

Şehirde yapabileceğiniz o kadar çok aktivite var ki hangisinden başlasak bilemedik! Donmuş bir gölde balık tutabilir, karların üzerine kurulmuş kaplıcalarda suyun tadını çıkarabilir, kızaklarla keyifli bir yolculuğa çıkabilir, her yıl kurulan ve dünyaca ünlü olan Buz Otel’i gezebilir ya da İskandinav mutfağını keşfedebilir bunlar da yetmez diyorsanız Noel Baba’nın Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin sık sık tercih ettiği Santa Claus Köyü misafirlerine unutamayacakları bir Noel anısı bırakıyor. Bölgenin en ünlü eğlence parkı olan bu köyde bakalım neler var? 

Kuzey Kutup Çizgisi Santa Claus Köyü’nün içindedir ve beyaz bir çizgi olarak boyanmıştır. Ziyaretçiler bu çizgiyi geçtiklerinde Kuzey Kutbu’na resmen ayak basmış olurlar. Noel Baba o kadar hediyeyi nerede tutuyor dersiniz? Tabii ki Santa Claus Postanesi’nde! Yeni yıla dair her türlü hediyelikleri bulabileceğiniz bu alışveriş merkezinde sevdiklerinize bir şeyler almayı unutmayın. Noel Baba’nın köyüne gelip onu ziyaret etmeden olmaz! Santa Claus’u köyün ortasında bulunan ofisinde ziyaret edebilir, onunla tatlı bir sohbet edebilirsiniz. Dev bir kayanın içi oyularak kurulan Eğlence Parkında ise Noel Baba’nın elfleri ile birlikte derse girebilir, neşeli gösteriler izleyebilir, büyülü kızak turuna katılıp, zencefilli kurabiye mutfağını gezebilirsiniz.

Siz de yeni yıla Noel Baba’nın evinde sıcacık bir çay içerek girmek istiyorsanız hemen bavulunuzu hazırlayın. Yılın en renkli günlerinde Kuzey'e doğru yola çıkın!