fbpx

Yeşil Çay ve Sağlık

Bana Bi' Çay, 2 sene önce 0 Blog

Yeşil Çay

Doğal faydaları ve kilo vermeye yardımcı bileşenleriyle popülerliğini uzun zamandır koruyan, diyetisyenlerin elinden düşmeyen yeşil çayla ilgili kısa bir yolculuğa ne dersiniz? Yeşil çayın öyküsünü ve şifalı dünyasını gelin birlikte inceleyelim.

Yeşil Çay Nedir?

Görüntüsünün aksine yeşil çay bitkisi ile siyah çay bitkisi aynıdır. Kesinlikle siyah çay ile tür farkı yoktur. Her gün tükettiğimiz bu bitkinin bilimsel adı ise Camellia Sinensis’tir. Peki neden yeşil çay siyah çaydan farklı gözükür? Cevap oldukça basit, üretim biçimi. Farklı üretim biçimleri farklı çayların elde edilmesini sağlar. Siyah çay yavaş yavaş kurutulurken, yeşil çay hızlıca kurutulur bu da oksijenle tepkimeye girmesini engeller. Bu üretim biçimi ise kendine has özellikler kazanmasını sağlar. En önemlisi ise daha az aşamadan geçtiği için antioksidan özelliği diğer çaylara göre daha fazladır. 

Antioksidan Nedir?

Antioksidanı anlamak için önce Oksidasyona bakalım. Oksidasyon, elektronların bir molekülden diğerine aktarıldığı ortak bir kimyasal reaksiyondur. Oksidasyon, birçok vücut işleminden sorumlu olan DNA ve proteinler de dahil olmak üzere hücrelerimizdeki hayati moleküllere zarar verebilir. Antioksidan ise bu süreçlerden hücreleri koruyan moleküllere denir. 

Yeşil Çay ile Hastalıklardan Korunmak!

Yeşil çay ve siyah çay en çok antioksidan içeren gıdaların başında gelir. Bu özellik sayesinde sayısız hastalıktan korunmak için yeşil çay çok güçlü bir alternatiftir. Yapılan araştırmalar yeşil çayın kanserli hücreleri öldürüp kanser olmayan hücreleri öldürmediğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca yeşil çay tüketiminin yüksek olduğu bölgelerde kanser oranlarında da ciddi bir düşüş fark edilmiştir. Yeşil çayın bir başka özelliği ise kolesterole iyi gelmesidir. Yeşil çay, içindeki kateşin ve polifenoller sayesinde kalbi korur ve kandaki kötü kolesterolü düşürür. Bu özelliklerine istinaden yeşil çayın tüketimi doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Çin’de hayvanlara ve daha sonrasında insanlara yapılan bir deneyde yeşil çay tüketiminin hafızayı ve öğrenmeyi güçlendirdiği de ortaya çıkmıştır.

Pek çok hastalığı önleyen ve daha sağlıklı bir yaşam sunan yeşil çayı siz de hemen günlük hayatınızda düzenli olarak tüketmeye başlayın. Fiziksel ve ruhsal olarak yaşayacağınız olumlu değişikleri bizlerle paylaşmayı ve sizin için hazırladığımız diğer şifalı çayları denemeyi unutmayın.