fbpx

Doğal Şifalı Papatya Çayı

Bana Bi' Çay, 3 sene önce 0 Öne Çıkanlar

Papatya çayı en çok sakinleştirici etkisi ile bilinen ve sıklıkla uykuya yardımcı olarak kullanılan hoş kokulu bir çaydır. Uyku problemlerine iyi gelip gelmediği çok fazla merak uyandırdığı için bilim insanları tarafından sıkça araştırmalara konu olmuştur.

Yapılan araştırmalar kapsamında; uyku sorunları yaşayan 80 kadın, doğum sonrası iki hafta boyunca papatya çayı içmiştir. Bu yöntem uyku kalitesinin artmasına ve daha az depresyon semptomlarına yol açmıştır.

Uykusuzluk sorunu yaşayan 34 hastada yapılan başka bir çalışmada; günde iki kez papatya özü alındıktan sonra gece uyanma, uykuya dalma ve gündüz işleyişinde marjinal iyileşmeler saptanmıştır.

Papatyanın araştırmalara konu olan bir diğer özelliği ise; antibakteriyel, antienflamatuar ve karaciğer koruyucu etkileri olmasıdır. Fareler ve sıçanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, papatyanın ishal ve mide ülseri ile savaşmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunmuştur.

Bir diğer çalışmada ise papatya çayı; premenstrüel sendromun semptomlarını azalttığını tespit ederken, tip 2 diyabetli kişilerde yapılan başka bir çalışmada da kan şekeri, insülin ve kan lipit seviyelerinde iyileşmeler görülmüştür.

Her gün yeni çalışmalarla faydasını ve mucizelerini gösteren papatya çayı kısacası; bilimsel bulgulara dayanak sakinleştirici, adet öncesi semptomları hafifletici, yüksek kan lipidini, kan şekerini ve insülini düzenleyici etkiye sahiptir.